You are instructed to create 300. mL of a 0.28 M Acetate buffer with a pH of 5.1
ID: 1000118 • Letter: Y
Question
You are instructed to create 300. mL of a 0.28 M Acetate buffer with a pH of 5.1. You have Acetic acid and the sodium salt NaC_2H_3O_2, available. (Enter all numerical answers to three significant figures.) Write the results of your calculations in your lab notebook for use during lab. HC_2H_2O_2(f) H_2O^+(aq) K_a1 - 1.7 times 10^-5 What is the molarity needed for the acid component of the buffer? M What is the molarity needed for the base component of the buffer? M How many moles of acid are needed for the buffer? mol How many moles of base are needed for the buffer? mol How many grams of acid are needed for the buffer? g How many grams of base are needed for the buffer? gExplanation / Answer
we know that
pKa = -log Ka
pKa = -log 1.7 x 10-5
pKa = 4.76955
now
for buffers
pH = pKa + log [conjugate base / acid ]
in this case
pH = pKa + log [CH3COONa / CH3COOH]
so
5.1 = 4.76955 + log [CH3COONa / CH3COOH]
[CH3COONa / CH3COOH] = 2.14
[CH3COONa] = 2.14 [CH3COOH]
now
given
total acetate concentration = 0.28
so
[CH3COOH] + [CH3COONa] = 0.28
[CH3COOH] + 2.14 [CH3COOH] = 0.28
3.14 [CH3COOH] = 0.28
[CH3COOH] = 0.08917
now
[CH3COONa ] = 2.14 x 0.8917 = 0.19083 M
so
1) molarity of acid component CH3COOH is 0.08917 M
2) molarity of base component CH3COONa is 0.19083 M
now
we know that
moles = molarity x volume (ml) / 1000
so
3) moles of acid , CH3COOH = 0.08917 x 300 / 1000 = 0.026751 mol
4) moles of base , CH3COONa = 0.19083 x 300 / 1000 = 0.057249 mol
now
we know that
mass = moles x molar mass
so
5) moles of acid , CH3COOH = 0.026751 x 60 = 1.60506 g
6) moles of base , CH3COONa =0.057249 x 82 = 4.694418 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.