A chemistry student needs to standardize a fresh solution of sodium hydroxide. S
ID: 1000273 • Letter: A
Question
A chemistry student needs to standardize a fresh solution of sodium hydroxide. She carefully weighs out 327. mg of oxalic acid (H_2C_2O_4), a diprotic acid that can be purchased inexpensively in high purity, and dissolves it in 250. mL of distilled water. The student then titrates the oxalic acid solution with her sodium hydroxide solution. When the titration reaches the equivalence point, the student finds she has used 90.0 ml. of sodium hydroxide solution. Calculate the molarity of the student's sodium hydroxide solution. Be sure your answer has the correct number of significant digits.Explanation / Answer
Mass of H2C2O4=0.327g
Vol=250ml
Molar mass=90g;. Equivalent mass=90/2=45
Milli equivalent of H2C2O4=mass in g* 1000/equivalent mass=0.327*1000/45=7.266
Vol of NaOH=90ml
N=x
Milli equivalent=90*x
At equivalent point:
Milli equivalent of acid= milli equivalent of base
7.266=90*x
X=7.266/90=0.08074=N
Molarity=N/ n factor=N/1=0.08074=0.08M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.