Which of the following processes have a deltaS > 0? lithium fluoride forms from
ID: 1000847 • Letter: W
Question
Which of the following processes have a deltaS > 0? lithium fluoride forms from its elements 2 NH_3(g) + CO_2(g) rightarrow NH_2CONH_2(aq) + H_2O(l) potassium iodide dissolves in pure water 2 HF(g) rightarrow H_2(g) + F_2(l) All of the above processes have a deltaS > 0. A 100.0 mL sample of 0.18 M HCIO4 is titrated with 0.27 M LiOH. Determine the pH of the solution after the addition of 30.0 mL of LiOH. 0.86 1.12 2.86 1.21 2.00 Calculate AGrxn at 298 K under the conditions shown below for the following reaction. SO_3(g) + H_2O(g) rightarrow H_2SO_4(l) deltaG degree = -90.5 kJ P(SO_3) = 0.20 atm, P(H_2O) = 0.88 atm +89.1 kJ +91.9 kJ -89.1 kJ -91.9 kJ -90.5 kJ Consider the following reaction at constant P. Use the information here to determine the value of ASsurr at 355 K. Predict whether or not this reaction will be spontaneous at this temperature. 2 NO(g) + O_2(g) rightarrow 2 NO_2(g) deltaH = -114 kJ deltaS_surr = -321 J/K, reaction is spontaneous deltaS_surr = +321 J/K, reaction is spontaneous deltaS_surr = +114 kJ/K, reaction is spontaneous deltaS_surr =+114 kJ/K, reaction is not spontaneous deltaS_surr = +321 J/K, it is not possible to predict the spontaneity of this reaction without more information.Explanation / Answer
16) delta S >0 for processes
1 molecule decompose into 2, ordered state becomes less ordered
SO the correct answer is option (3) since this is the only process where 1 molecule goes to 2
In all other either more number of molecules goes to less or number of molecules remain unchanged
17) 100 mL = 0.1 L
0.1 x 0.18 = 0.018 moles
0.03 x 0.27 = 0.0081 moles
0.018-0.0081 = 0.0099 moles of HClO4 is unreacted total volume = 130 mL
0.0099/0.130 = 0.076M
pH = -log 0.076 = 1.12 is the pH
Option (2)
Q = 1/p(SO3) x p(H2O)
=1/0.2 x 0.88
= 5.68
delta G = delta Go + RTln Q
= -90.5 kJ + 8.314 x 298 x ln 5.68 = -86.195kJ
So none of the given options are correct but I will go with the nearest which is -89.1kJ option (3)
19)
deltaS system = delta H/T = -114 kJ/355 K = -321.12 J/K
delta S system = -(delta S system) = 321.12 J/K
Reaction is not spontaneous so the option which is correct is
option (5)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.