Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I am so lost? 1. A student prepared the following mixtures and measured the time

ID: 1000955 • Letter: I

Question




I am so lost? 1. A student prepared the following mixtures and measured the time each took to react. Calculate the average time for each mixture (in seconds). Mixture Vol. of 4.0 M Vol. of 1.0 Vol. of 0.0050 Vol. of Time for Time for Averace Mb(mL) acetone(mL) M'HatmL)-. : HO(mul | l time (s) Trial 2 Trial 1 92.5 86.6 _ 10 20 10 10 10 20 10 90.3 10 10 10 25 86.2 88.4 90.2 2. To complete the following table: a. Determine the initial concentration (molarity) of each reagent using the equation The Mstok and Vstoca for each reagent are given in problem 1. The total volume is 50 mL for each trial. Calculate the rate of the reaction using the equation b. (12)0 tave rate ME o.ga m Mx 1 rate rate= 0.00 (OM) 756 M 152, l55- . Rate Mixture Acetone), M (H1 M 0.20 0.0010 / ' -> 0.80

Explanation / Answer

a.Initial concentration of each reagent can be calculated by using equation

M Stock x V Stock = M initial x V initial

V Initial = 50ml

For mixture 1. M initial for acetone   =   4 M x 10   =   Minitial x 50

                                                              Mi = ( 4 x10)/ 50   = 0.8 M

Mixture 2.                                           Mi   = (4 x20)/50    = 1.6 M

Mixture 3.                                            Mi     = (4 x10) /50   = 0.8 M

Mixture 4.                                               M    = (4 x10) /50   = 0.8 M

Initial concentration of HCl

Mixture 1.                                     (1M x10)/50 = 0.2 M

Mixture 2.                                     (1M x10)/50 = 0.2 M

Mixture 3.                                     (1M x20)/50 = 0.4 M

Mixture 4.                                     (1M x20)/50 = 0.4 M

Initial concentration of I2

Mixture 1.                                     (0.005M x10)/50 = 0.001 M

Mixture 2.                                     (0.005M x10)/50 = 0.001 M

Mixture 3.                                     (0.005M x10)/50 = 0.001M

Mixture 4.                                     (0.005M x5)/50 = 0.0005 M

b. rate of reaction = (I2)0 /T average

Mix 1. 0.001 /132.5 =   7.54 x 10-6

Mix 2. 0.001 /91.4   = 1.09 x 10-5

Mix 3. 0.001 / 87.45   =1.15 x 10-5

Mix 4. 0.0005 / 88.4 = 5.65 x 10-6

Mixture

Vol.of4M acetone(ml)

Vol .of 1MHCl(ml)

Vol .of 0.005M I2(ml)

Vol of H2O(ml)

Time of trial 1(s)

Time of trial 2(s)

Average time(s)

1

10

10

10

20

130

134.2

132.5

2

20

10

10

10

92.5

90.3

91.4

3

10

20

10

10

86.5

88.4

87.45

4

10

10

5

25

86.6

90.2

88.4

Mixture

Vol.of4M acetone(ml)

Vol .of 1MHCl(ml)

Vol .of 0.005M I2(ml)

Vol of H2O(ml)

Time of trial 1(s)

Time of trial 2(s)

Average time(s)

1

10

10

10

20

130

134.2

132.5

2

20

10

10

10

92.5

90.3

91.4

3

10

20

10

10

86.5

88.4

87.45

4

10

10

5

25

86.6

90.2

88.4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote