You need to find the concentration of copper in a dark blue solution of CuS04. T
ID: 1001213 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
Let M1 be the molarity of Copper in original solution.
Dilution-1: 10.00 mL of M1 molar Copper solution diluted to 250.00 mL.
Initially we have, Molarity M1, Volume V1 = 10.00 mL
Finally we have, Molarity M2 and V2 = 250.00 mL
Molarity equation for dilution says,
M1 x V1 = M2 x V2
M1 x 10.00 = M2 x 250.00
M2 x 250.00 = 10.00 x M1
M2 = (10.00/250.00) x M1
M2 = 1/25 x M1
M2 = 0.04 M1
Dilution-2: 2.00 mL of M2 = 0.04M1 molar Copper solution diluted to 25.00 mL.
For dilution-2 we have
Initially, Molarity M3 = M2 = 0.04 M1 and V3 = 2.00 mL
Finally, Molarity M4 = 0.00387 and V4 = 25.00 mL
Molarity equation holds again,
M3 x V3 = M4 x V4
0.04 M1 x 2.00 = 0.00378 x 25.00
M1 x 0.08 = 0.0945
M1 = 0.0945/0.08
M1 = 1.18125
In original solution molarity of Copper was 1.18125 M.
===================XXXXXXXXXXXXX======================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.