You run an enzyme assay designed to determine the -glucosidase activity after 1
ID: 1002862 • Letter: Y
Question
You run an enzyme assay designed to determine the -glucosidase activity after 1 hour (60 min) by determining the concentration of p-nitrophenol. The results you collected are presented below.
Part 1
Enzyme Dry Weight Absorbance at 580 nm : 0.190
The Required dilution factor: 55
Part 2
p-nitrophenol absorbance at 400 nm : 0.962
You now need to analyze the results and calculate the following: (Answer each question to 3 significant figures)
Part 1 Calculate the Dry Weight (DW) of your enzyme using the following equation.
DWenzyme = 0.35 · A580 · DF = ???g
If the molar absorptivity of the p-nitrophenol is 7.28 mM1·cm1 and the path length is 1.0 cm, what is the concentration of p-nitrophenol in the sample? ????mM
Using the formula below, what is the activity of your enzyme?
Activity = A400 * 1000 0.00728 * DWenzyme * 60 = ???(µmol/min.g)
Explanation / Answer
Solution:
DW of enzyme = 0.35 * 0.190 * 55 = 3.6575 gm
p-nitro phenol Concentration = Absorbance / (molar absorptivity * path length)
= 0.962 / (7.28 E-03 * 1)
= 0.1321 mM
Activity = 0.962 * 10000.00728* 3.6575 * 60
= 2.11 E06 µmol/min.g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.