Referring to the van\'t Hoff factors in the table below, calculate the mass of s
ID: 1003341 • Letter: R
Question
Referring to the van't Hoff factors in the table below, calculate the mass of solute required to make each aqueous solution. Table. Van't Hoff Factors at 0.05 m Concentration in Aqueous Solution Solute i Expected i Measured Nonelectrolyte 1 1 NaCl 2 1.9 MgSO4 2 1.3 MgCl2 3 2.7 K2SO4 3 2.6 FeCl3 4 3.4 A) a sodium chloride solution containing 167 g of water that has a melting point of -1.9 C. B)274 mL of a magnesium sulfate solution that has an osmotic pressure of 3.88 atm at 298 K C)an iron(III) chloride solution containing 229 g of water that has a boiling point of 107 CExplanation / Answer
1) Depression in freezing point = i x Kf x m
for water Kf = 1.86
0 + 1.9 = 1.9 x 1.86 x m
m = 0.537
Knowing that
molality = moles of solute / mass of solvent (Kg)
0.537 = moles of NaCl / 0.167
moles of Nacl = 0.0896
moles = mass / molar mass
mass of NaCl = 0.0896 x molar mass
mass of NaCl = 0.0896 x 58.44
mass of NaCl = 5.23
so 5.23 g of NaCl is required
2)
osmotic pressure
pi = i x C x R x T
so
3.88 atm = 1.3 x C x 0.0821 atmL/molK x 229 K
C = 0.1215 M
molarity = moles / volume (L)
so
0.1215 M = moles of MgS04 / 0.274
moles of MgS04 = 0.0332 mol
mass of MgS04 = 0.0332 mol x molar mass
= 0.0332 mol x 120.366
= 3.99 g
so 3.99 g of MgS04 is required
3) Elevation in boiling point = i x kb x m
for solvent water Kb = 0.512
so
(107 - 100)K = 3.4 x 0.512 x m
m = 4.020 M
molality = moles of solute / mass of solvent (Kg)
4.020M = moles of feCl3 / 0.229
moles of FeCl3 = 0.98 mol
moles = mass / molar mass
mass of FeCl3 = 0.98 x molar mass
mass of FeCl3 = 0.98 x 162.2
mass of FeCl3 = 158.95
so 158.95 g of FeCl3 is required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.