Determine the number of moles of each gas present in a mixture of CH4 and C2H6 i
ID: 1003551 • Letter: D
Question
Determine the number of moles of each gas present in a mixture of CH4 and C2H6 in a 2.00 L vessel at 25C and 1.40 atm given the partial pressure of CH4 is 0.37atm.
What is the numer of moles of CH4? ____ mol
What is the number of moles of C2H6? _____ mol
Determine the partial pressure and number of moles of each gas in a 14.25 L vessel at 30.0C containing a mixture of xenon and neon gases only. The total pressure in the vessel is 5.10 atm, and the mole fraction of xenon is 0.731.
What is the partial pressure of xenon? _____atm
What is the partial pressure of neon? ____ atm
What is the number of moles of xenon? ____ mol
What is the number of moles of neon? ____ mol
Explanation / Answer
Total moles = PV/RT = 1.4*2/(0.0821*(25+273.15) =0.114388
Moles of CH4+ moles of C2H6= 0.114388
Partial pressure of C2H6= 1.4-0.37= 1.03 atm
Partial pressure of CH4/ Total pressure = moles of CH4/ total moles
0.37/1.4= moles of CH4/0.114388
Moles of CH4= 0.0302 moles
Moles of C2H6= total moles- moles of CH4= 0.114388-0.0302=0.08188
b)
Total moles= PV/RT= 5.1*14.25/ (0.0821*(30+273.15))=2.92 moles
Moles of Xenon =mole fraction * total moles = 0.731*2.92=2.134
Moles of neon= 2.92-2.134=0.786
Partial pressure = mole fraction * total pressure
Partial pressures : Xeon : 0.731*5.1=3.73 atm and partial pressure of neon= total pressure-partial pressure of Xe=5.1-3.73=1.37 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.