Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many grams of KCl would you use to make 1 liter of a 1% KCl solution? You ha

ID: 1003715 • Letter: H

Question

How many grams of KCl would you use to make 1 liter of a 1% KCl solution? You have a stock solution of 1M NaCl. How many milliliters of your 1M stock would you need to make 1 liter of a 160 mM NaCl? How many grams of CaCl_2 (molecular weight =110 grams/mole) do you need to make 300 mL of a 1M solution? A solution with a pH of 8 has an H^+ concentration that is_____a solution with a pH of 9. twice as concentrated as one-eighth as concentrated as 10 times more concentrated than 100 times less concentrated than 100 times more concentrated than

Explanation / Answer

1% KCl solution refer to 1 gm of KCl dissolved in 100 gm of water

Since the solution is 1% KCl, assme the solution density to be 1 g/cc

Mass of the solution = 100+1= 101gm

Volume of the solution = mass/ density = 101/1= 101cc

101 cc contains 1 gm of KCl

1L= 1000cc conotains   1000/101 =9.9 gm of KCl

b)

From M1V1= M2V2

1*V1= 1*100*10-3

V1= 0.1 L

c)

Moles of CaCl2 in 300ml of 1M = Molarity * Volume (L) = 1*0.3= 0.3 moles

Moles= mass/ Molecular weight

Mass= moles* Molecular weight = 0.3*110 =33 gms

d)

pH= -log[H+]

[H+] =10(-pH)

At pH=8, [H+] =10-8

At pH= 9, [H+] =10-9

A solution of pH 8 is 10 times (10-8/10-9) concentration than a solution of pH=9 ( c is correct)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote