Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For each of the following solutions, calculate the initial pH and the final pH a

ID: 1004419 • Letter: F

Question

For each of the following solutions, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.005 mol of NaOH.Part A For 260.0 mL of pure water, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.005 mol of NaOH.Part B For 260.0 mL of a buffer solution that is 0.200 M in HCHO2 and 0.310 M in KCHO2, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.005 mol of NaOH. For 260.0 mL of a buffer solution that is 0.320 M in CH3CH2NH2 and 0.295 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.005 mol of NaOH

Explanation / Answer

Pure water PH value is 7( initial PH =7)

no of moles of NaOH = 0.005moles

molarity of NaOH = no of moles of NaOH /volume in L

                          = 0.005/0.26 = 0.0192M

NaOH is strong base

NaOH ------> Na+ + OH-

0.0192M              0.0192M

[OH-] = 0.0192M

POH = -log[OH-]

       = -log0.0192

      = 1.717

PH   = 14-POH

      = 14-1.717   = 12.283( final PH value)

B. pka of HCOOH is 3.74

no of moles of HCHO2 = molarity * volume in L

                                = 0.2*0.26 = 0.052moles

no of moles of KCHO2 = 0.31*0.26

                                 = 0.0806moles

PH   = PKa + log[KCHO2]/[HCHO2]

       = 3.74 + log0.0806/0.052

      = 3.74+0.19 = 3.93(initial PH value)

by the addition of 0.005moles of NaOH

no of moles of HCHO2 = 0.052-0.005 = 0.047 moles

no of moles of KCHO2   = 0.0806+0.005 = 0.0856 moles

PH   = PKa + log[KCHO2]/[HCHO2]

     = 3.74+ log0.0856/0.047

    = 3.74+ 0.26   = 4 ( final PH value)

C. no of moles of CH3CH2NH2 = molarity* volume in L

                                              = 0.32*0.26 = 0.0832 moles

no of moles of CH3CH2NH3Cl = 0.295*0.26 = 0.0767moles

POH = PKb + log[CH3CH2NH3Cl]/[ CH3CH2NH2]

        = 3.37 + log0.0767/0.0832

       = 3.37-0.0353 = 3.3347

PH = 14-POH

     = 14-3.3347 = 10.6653 (initial PH value)

by the addition of 0.005 moles of NaOH

no of moles of CH3CH2NH3Cl = 0.0767- 0.005 = 0.0717 moles

no of moles of CH3CH2NH2 = 0.0832 +0.005 = 0.0882 moles

POH = PKb + log[CH3CH2NH3Cl ]/[CH3CH2NH2]

         = 3.37+ log0.0717/0.0882

       = 3.37-0.0899 = 3.2801

PH = 14-POH

     = 14-3.2801 = 10.7199 ( final PH)

   

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote