Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Which one of the following is a correct expression, for molarity? mol solute/L s

ID: 1005357 • Letter: W

Question

Which one of the following is a correct expression, for molarity? mol solute/L solvent M solute/mL solvent O mmol solute/ml. solution mol solute/kg solvent nmol solute/L solution Which one of the following is m true concerning 2.00 L of 0.100 M This solution contains 0200 mol of Ca_3(P04)2. This solution contains 0.800 mol of oxygen atoms. 1.00 L of this solution is required to furnish 0.300 mol of Ca2+ ions. There are 6.02 10^2 phosphorus atoms in 500.0 mL of this solution. This solution contains 0.600 mol of Ca2+. A 0200 M K_2SO_4 solution is produced by. dilution of 250.0 mL of 1.00 M K2SO4 to 1.00 L dissolving 43.6 g of K2SO4 in water and diluting to a total volume of 250.0 mL diluting 20.0 mL of 5.00 M K_2SO_4 solution to 5000 mL dissolving 202 g of K_2S0_4 in water and diluting to 250.0 mL then diluting 25.0 mL o

Explanation / Answer

43. Correct expression for molarity =

Moles of solute / Volume of solution in litres = Mole solute / L solution.

In other units: mmol solute / mL solution

Answer: C

44. 2.00 L of 0.100M soln of Ca3(PO4)2

To solve:

No of moles of Ca3(PO4)2 = 2.00 L * 0.1 mol/L = 0.200 mol

Hence True

To solve:
No of moles of oxygen = 0.200 mol of Ca3(PO4)2 * 8 (No of oxygen per mol of Ca3(PO4)2) = 1.6 mol

Hence false.

No of moles of oxygen in 2L of 0.200M of Ca3(PO4)2 = 0.200 * 3 = 6 mol

Thus to furnish 3 moles of oxygen we require half the volume i.e. = 1 L.

Hence True

Hence True.

To solve:

No of moles of Ca2+ = 3(No od Ca2+ per mole of Ca3(PO4)2) * 0.200 M = 0.600 mol

Hence true.

45.     0.200 M of K2SO4 solution is prepared by:

Mol. Wt of phosphorous = 174.259 g/mol

1 L of 1M solution requires 174.259 g/mol K2SO4

Then: 20 ml of 5M K2SO4 solution = 1M solution;

1M solution diluted to 500 ml = 1 M / 500 ml = 0.200 M of K2SO4

46. Which solution has the same number of moles of NaOH as 50.00 mL of 0.100M solution of NaOH?

50.00 ml = 0.050 L of 0.100M sol = 0.005 mol NaOH.

Then:

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote