How many grams of CuSO_4 middot 5 H_2 O(s) are required to produce 500 millilite
ID: 1005779 • Letter: H
Question
How many grams of CuSO_4 middot 5 H_2 O(s) are required to produce 500 milliliters of an aqueous solution that contains 250-milligrams Cu^2+ (aq) per liter? What volume of 1.250 M HCl(aq) is required to react with 11.78 grams of Na_2 CO_3(s)? The equation for the reaction is Na_2 CO_3 (s) + 2 HCl(aq) rightarrow 2 NaCl (aq) + H_2 O(l) + CO_2 (g) What volume of 0.865 M CaCl_2 (aq) is required to precipitate all the Ag^+(aq) from 35.0 milliliters of 0.500 M AgNO_3 (aq)? How many grams of AgCl(s) will precipitate? A 6.076-gram sample of succinic acid,Explanation / Answer
The balance reaction between CaCl2 and Ag+ is as follows:
2Cl-(aq) + 2Ag+(aq) 2AgCl(s)
First calculate the moles of Ag+ ions as follows:
0.035 L * 0.500 moles / L= 0.0175 Moles Ag+
Now calculate the moles of Cl- as follows:
0.0175 Moles Ag+ *2.0 Moles of Cl-/2.0 Moles Ag+
0.0175 Moles Cl-
One mole of CaCl2 gives 2 moles Cl-.
0.0175 Moles Cl- * 1.0 moles CaCl2/ 2 moles Cl-
=8.75*10^-3 moles CaCl2
Volume of CaCl2 = number of moles / molarity
= 8.75*10^-3 moles CaCl2/ 0.865 M or moles / L
= 0.010 L or 10.0 mL
Moles of AgCl:
0.0175 Moles Cl- *2.0 moles of AgCl /2.0 Moles Cl-
=0.0175 Moles AgCl
Amount of AgCl:
Number of moles * molar mass
= 0.0175 Moles AgCl*143.32 g/mol
= 2.5081 g AgCl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.