Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Intro to chemistry 1. Multiple chices 1-5 record your answers. ce points) Please

ID: 1007840 • Letter: I

Question

Intro to chemistry 1. Multiple chices 1-5

record your answers. ce points) Please the "bubble Fill in the circle corresponding to the best i. hat is the volume of a 12.2 g piece of metal with a density of 9.43 g/ A. 12.2 cm 0.773 cm 9.43 cm E. 29 cm 2. Which of these elements is most likely to be a good conductor of electricity? A. Nitrogen Sulfur D. Chlorine E. Copper 3. A mixture of 6 moles of H2 and 2 moles ofon reacts to make water, How much water is made? A. 108 g of water B. 36 g of water D. 72 g of water C. 54 g of water E. No reaction occurs since the equation does not balance with 6 mole H2 and 2 mole O2 4. What is the molarity of sodium ions in a solution prepared by diluting 250. mL f 0.550 M Na2SO4 to 1.25 L? C, 1.03 M B. 0.220 M A. 0.110 M E. 0.275 M D. 0.137 M 5. The complete combustion of 1.47 g of methanol produces 29.3 kJ of heat. Determine the AHo for the reaction and its sign. CO2 (g) 2H2O(g) CH3OH() 3/202(g) B. -638 kJ C. -1.35 kJ A. -938 kJ E. 938 kJ D. 638 kJ

Explanation / Answer

1. volume of metal = mass/density = 12.2/9.43 = 1.29 grmas

answer: E

2. E

3. 2H2 + O2 ---> 2H2O

LIMITING REAGENT = O2

nO of mol of water = 4*18 = 72 grams

answer: D

4. M1V1 = M2V2

   0.25*0.55 = M2*1.25

M2 = 0.11 M

Answer: A

5.

no of mol of methanol = 1.47/32 = 0.046 mol

DHrxn = 29.3/0.046 = 636.96 kj/mol

      = - 638 kj

answer: B

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote