a forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solutio
ID: 1008103 • Letter: A
Question
a forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 19.0 g of luminol into a total volume of 75.0 mL of H2O. What is the molarity of the stock solu a forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 19.0 g of luminol into a total volume of 75.0 mL of H2O. What is the molarity of the stock solu a forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 19.0 g of luminol into a total volume of 75.0 mL of H2O. What is the molarity of the stock soluExplanation / Answer
Luminol formula: C8H7N3O2
Molarity = number of moles of luminol/volume of prepared solution
Number of moles = wt of luminol/mol wt of luminol
Mol wt = 177 g/mol , Given: wt = 19.0 g and volume = 75 ml = 0.075L
Moles = 19/177 = 0.1073 moles
Molarity = 0.1073*0.075 = 0.008M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.