Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A student is asked to standardize a solution of sodium hydroxide He weighs out 0

ID: 1008462 • Letter: A

Question

A student is asked to standardize a solution of sodium hydroxide He weighs out 0.961 ? potassium hydrogen phthalate (KHC_gH_4O_4. treat this as a monocratic acid) It requires 19.2 mL of sodium hydroxide to reach the endpoint A. What is the Yolanda of the sodium hydroxide solution0 M This sodium hydroxide solution is then used to titrate an unknown solution of acid B. If 13 J mL of the sodium hydroxide solution is required to neutralize 26.0 mL of hydro bromic acid what is the Monty of the acid solution? M

Explanation / Answer


number of moles of KHC8H8O4 = 0.961/204.22 = 0.004705
concentration of KHC8H4O4 = 0.004705 / 0.1 L = 0.04705 mol/L
since it is mono protic acid then
M1V1 = M2V2
0.04705 * 100 = M2 * 19.2
M2 = 0.245
NaOH + HBr -----> NaBr + H2O
M1V1 = M2V2
M1 * 26 = 0.245 * 13.3
M1 = 0.1253

Dr Jack
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote