All four questions use the equation q = mC Delta T How much energy is absorbed b
ID: 1008792 • Letter: A
Question
All four questions use the equation q = mC Delta T How much energy is absorbed by a 70.0g sample of water being heated from 1B degrees Celsius to 100 degrees Celsius, given the heat capacity of water as 4.184J per gram degrees Celsius. If a 20.0g sample of gold absorbed 250.0 Joules of energy, what was the change in temperature given a heat capacity for gold as 0.129J per g degrees Celsius? It a block of iron absorbs 895 Joules of energy and undergoes a temperature change of 55.0 degrees Celsius, how much does the block of iron weigh given its heat capacity as 0.45J per gram degrees Celsius? What is the specific hear of a 280.44 gram block of Aluminum that undergoes a temperature change of 65.55 degrees Celsius and absorbs 16,359 Joules of energy?Explanation / Answer
q = m * C * dT
1) q = 70 * 4.184 * (100-18)
q = 24.016 kJ
2) 250 = 20 * 0.129 * dT
dT = 97.9
3) 895 = m * 0.45 * 55
m = 36.162 g
4) 16.359 = 280.44 * C * 65.55
C = 0.00089
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.