Solid naphthalene (C_10H_8, MW = 128) sublimes, so that it may be used to fumiga
ID: 1009033 • Letter: S
Question
Solid naphthalene (C_10H_8, MW = 128) sublimes, so that it may be used to fumigate enclosed spaces with its vapors: C_10H_8(s) harr C_10H_8(g), Kc = 4.29 times 10^-6 (at 298 K) Suppose that initially 1.00 g of the solid is placed into a ten-liter container at 25 degree C. Approximately what mass of the C_10H_8 did not sublime once equilibrium is established? Solid naphthalene (C_10H_8, MW = 128) sublimes, so that it may be used to fumigate enclosed spaces with its vapors: C_10H_8(s) harr C_10H_8(g), Kc = 4.29 x 10^-6 (at 298 K) Suppose that initially 1.00 g of the solid is placed into an evacuated ten-liter container at 25 degree C. At 25 degree C, approximately what equilibrium pressure will result? (in atm)Explanation / Answer
C10H8(s) <----> C10H8(g) Kc = 4.29*10^-6
No of mol of napthalene = 1/128= 0.0078125 mol
Concentration of napthalene = 0.0078125/10 = 7.8*10^-4 M
kC = [c10h8] = 4.29*10^-6
kp = (4.29*10^-6 )*(0.0821*298)^1
= 1.05*10^-4
kp = pC10H8 = 1.05*10^-4
EQUILIBRIUM PRESSURE = 1.05*10^-4 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.