It will be helpful to read the entire experiment first, before attempting the fo
ID: 1009356 • Letter: I
Question
It will be helpful to read the entire experiment first, before attempting the following questions 1. a) What color light is absorbed by the complex? b What color of light has a waveleneh of 480 m?Blue b) What color of light has a wavelength of 480 nm? c Why will the absorbance measurements be done at a wavelength near 480nm? BLue What is your hypothesis for how the equilibrium constant will vary with the trials in Part B? Explain. 2. 3. Calculate the [FeSCN ] in mol/L in each test tube for Part A and enter your results in the table below and in the table you prepared in your notebook. Show a sample calculation for test tube #A2 | 1.25 x 10-4 M Fe(NO)A (mL) 1.00 2.00 3.00 4.00 5.00 | | FeSCN+21 mol/L | 1.0 M KSCN 10.1 M HNO3 Test Tube No Al A2 A3 A4 A5 (mL) A 4.00 3.00 2.00 1.00 0.00 Absorbance (mL) 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 Sample calculation for test tube #A2 (Problem 4 is on the back!)Explanation / Answer
Main equation
Fe(NO3)3 (aq) + 3KSCN (aq) ---> Fe(SCN)3 (aq) + 3KNO3 (aq)
The complete ionic equation
Fe+3 (aq) + 3NO3-(aq) + 3 K+(aq) + 3 SCN-(aq) à Fe(SCN)+2(aq) + 2SCN-(aq) + 3K+(aq) + 3NO3-(aq)
Net ionic equation
Cancelling out the spectator ions produces:
Fe+3(aq) + SCN-(aq) --> Fe(SCN)+2 (aq)
From reaction stoichiometry we can say that to form 1mol of Fe(SCN)+2 we need 1 mol of Fe(NO3)3 and 3 mol of KSCN.
Given concentration of KSCN= 1 M
And that of Fe(NO3)3 = 0.000125M
Therefore moles of reactant = molarity * volume in L
Moles of 0.000125M Fe(NO3)3 in 1 ml= 0.000125 * 0.001L = 1.25 * 10-7 mol
Moles of 0.000125M Fe(NO3)3 in 2 ml= 0.000125 * 0.002L = 2.5 * 10-7 mol
Moles of 0.000125M Fe(NO3)3 in 3 ml= 0.000125 * 0.003L = 3.75 * 10-7 mol
Moles of 0.000125M Fe(NO3)3 in 4 ml= 0.000125 * 0.004L = 5.0 * 10-7 mol
Moles of 0.000125M Fe(NO3)3 in 5 ml= 0.000125 * 0.005L = 6.25 * 10-7 mol
Number of moles of KSCN are constant in each test tube which is = 0.1M * 0.05L = 0.005 mols
We can see from above calculations that KSCN is in much excess than require, this means this reactant is not a limiting reagent. However Fe(NO3)3 concentration is very less and we can say that all of it would get converted to product at the end of reaction. Hence F(NO3)3 is a limiting reagent in this reaction.
Therefore; concentration of [FeSCN]2+ = Concentration of Fe(NO3)
Final volume of reaction mixture is 10ml therefore concentration of [FeSCN]2+ = Concentration of Fe(NO3) in each test tube would be as follows,
Molarity of product = number of moles of Fe(NO3)3 (as calculated above) / 0.010L
Test tube No.
[Fe(SCN)]+2
g/mol
0.000125M Fe(NO3)3 ml
0.1M KSCN
0.1M HNO3
A1
1.25 * 10-5
1
5
4
A2
2.5 * 10-5
2
5
3
A3
3.75 * 10-5
3
5
2
A4
5.0 * 10-5
4
5
1
A5
6.25 * 10-5
5
5
0
Part b)
Similarly given equation here is
A2+ + 3B1- à AB32+
[A2+]
[B-]
[AB32+]
I
0.0219M
0.0612M
0
E
-x
-3x
+x
F
0.0219-x
0.0612-3x
x
Equilibrium constant Kc = [AB3]2+/[A2+] [B-]3
Kc = x/(0.0219-x) (0.0612-3x)3
From the given reaction stoichiometry we can say that to form 1 mol of product we need 1 mol of A and 3 mols of B.
No. of mols of A = Molarity * volume in L = 0.0219M * 0.348L = 0.007621
No. of mols of B = Molarity * volume in L = 0.0612M * 0.525L = 0.03213
From the reaction stoichiometry for 0.007621mols of a we need = (3 * 0.007621) mols of B
Which is 0.02286,
But, B is given in excess so A is limiting reagent here are concentration of product = concentration of limiting reagent.
Concentration of AB32+ = Moles of A/Total volume of reaction in L = 0.007621/0.873 = 0.00872 M
Kc = 6.5133
Test tube No.
[Fe(SCN)]+2
g/mol
0.000125M Fe(NO3)3 ml
0.1M KSCN
0.1M HNO3
A1
1.25 * 10-5
1
5
4
A2
2.5 * 10-5
2
5
3
A3
3.75 * 10-5
3
5
2
A4
5.0 * 10-5
4
5
1
A5
6.25 * 10-5
5
5
0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.