Calculate the mass in grams of 3.00 moles of carbon Select one: 120g 18 g 6g 36g
ID: 1010367 • Letter: C
Question
Calculate the mass in grams of 3.00 moles of carbon Select one: 120g 18 g 6g 36g none of above How many motes is 64 grams of sulfur? Select one: 2 3 1 32 none of above Which of the following is not equal to 1 mote of substance? Select one: 6.02 Times 10^23 hydrogen molecules, H_2 6.02 Times 10^23 sodium molecules, Na 6.02 Times 10^23 gold atoms, Au 22.4 L of H2 gas at STP one atom of carbon What is the mass percentage of carbon in caffeine, C_4H_5N_2O? Select one: 97.11% 49% 12% 36% none of aboveExplanation / Answer
1)
molar mass of Carbon = 12 g/mol
number of moles = 3
mass = number of moles * molar mass
= 3*12
= 36 g
Answer: d
2)
Molar mass of S = 32 g/mol
mass = 64 g
number of moles = mass/molar mass
= 64/32
= 2 mol
Answer: a
3)
Answer: e
4)
molar mass of caffeine = 4*12 + 5*1 + 2*14 + 16 = 97 g/mol
mass of C = 4*12 = 48 g
mass % = 48*100/97
= 49%
Answer: b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.