A 25.0 ml volume of 0.010 m k10 containing excess of k1 is added to = 0.246 g sa
ID: 1010478 • Letter: A
Question
A 25.0 ml volume of 0.010 m k10 containing excess of k1 is added to = 0.246 g sample of a real so fusion containing vitamin c the yellow browse solution caused by the of excess is to a colorless how many movies of k10 added were added to the real lemon solution? calculate the moles of i_2 that are serenaded from the k10_3? how many moles of i_2 with the 0.100 m na_2s_2o_3 in the titration? calculate the moles and grams of vitamin c c_6h_8O_2 in the sample? calculate the percent (by mass) of vitamin c in the real lemon sample.Explanation / Answer
5. For Vit-C analysis in sample,
a. moles of KIO3 present = 0.01 M x 25 ml = 0.25 mmol
b. moles of I2 formed from KIO3 = 0.25 mmol x 3 = 0.75 mmol
c. moles of I2 reacted with Na2S2O3 = 0.1 M x 10.7 ml/2 = 0.535 mmol
d. moles of I2 reacted with vitamin C = 0.750 - 0.535 = 0.215 mmol
e. moles of Vit-C in sample = 0.215 mmol
grams of Vit-C in sample = 0.215 mmol x 176.12 g/mol/1000 = 0.04 g
f. %mass Vit-C in sample = 0.04 x 100/0.246 = 16.26%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.