Find normality and molarity of an unknown solution of phosphoric acid if 12.0 mL
ID: 1010944 • Letter: F
Question
Find normality and molarity of an unknown solution of phosphoric acid if 12.0 mL of 0.2 N sodium hydroxide is required to completely titrate a 20.0 mL sample of unknown phosphoric acid. Find normality and molarity of an unknown sample of a barium hydroxide solution if 30.0 mL of 0.12 N hydrochloric acid is required to titrate a 24.0 mL sample of barium hydroxide. Find the mass of silver chloride precipitate formed when 20.0 mL of 0.2 M sodium chloride is mixed with 50.0 mL of 0.05 M solution of silver nitrate.Explanation / Answer
2)
1 ---> Ba(OH)2
2---> HCl
use:
N1*V2 = N2*V2
N*24 = 0.12*30
N = 0.15 N
1 mol of Ba(OH)2 gives 2 mol of OH-
M = N/2= 0.15/2= 0.075 M
Answer:
Normality = 0.15 N
Molarity = 0.075 M
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.