Chap 4 moles of silver 3. 43.8 mL of 1.49 M nitric acid is added to 42.7 mL of s
ID: 1011591 • Letter: C
Question
Chap 4
moles of silver
3.43.8 mL of 1.49 M nitric acid is added to 42.7 mL of sodium hydroxide, and the resulting solution is found to be acidic.
24.6 mL of 0.927 M barium hydroxide is required to reach neutrality.
What is the molarity of the original sodium hydroxide solution?
Chap 6
2. a.Calculate the energy of an electron in the n = 3 level of a hydrogen atom. Energy = ______ Joules
The reaction consumes _________ moles of silver nitrate The reaction produces _________ moles of copper(II) nitrate and ________moles of silver
Explanation / Answer
1. For the given reaction,
we would multiply moles of H2SO4 with 2 to get moles of water formed.
2. If 3 moles of Cu has reacted then,
We would consume = 6 moles of AgNO3
we would produce = 3 moles of Cu(NO3)2 and,
produce = 6 moles of Ag
3. moles of HNO3 present = 1.49 M x 0.0438 L = 0.065 mol
moles of HNO3 reacted with Ba(OH)2 added = 2 x 0.927 M x 0.0246 L = 0.045 mol
moles NaOH present = moles HNO3 reacting with NaOH = 0.065 - 0.045 = 0.02 mols
Molarity of NaOH = 0.02 mol/0.0427 L = 0.47 M
Chap 6.
1. Matching the responses
1) The emission line with shortest wavelength = C
2) Absorption line with longest wavelength = B
3) emission line with highest energy = C
4) absorption line with lowest energy : B
5) emisiion line with highest frequency = C
6) line corresponding to ionization energy of hydrogen = A
Energy is directly proportional to frequency and inversely related to wavelength
2. a. When n = 3,
Energy = 2.18 x 10^-18 x 1/3^2 = 2.42 x 10^-19 J
b. Energy for n = 6 to n = 8
dE = -2.18 x 10^-18(1/8^2 - 1/6^2) = 2.64 x 10^-20 J
This is an absorption (A) process.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.