Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 42.5-mL sample of 0.205 M CH_3 COOH solution is titrated with 0.172 M NaOH. Ca

ID: 1013500 • Letter: A

Question

A 42.5-mL sample of 0.205 M CH_3 COOH solution is titrated with 0.172 M NaOH. Calculate the pH of the solution (This problem requires values in your textbook's specific appendices, which you can access through the OWLv2 MindTap Reader. You should not use the OWLv2 References' Tables to answer this question as the values will not match.) a before the addition of any NaOH solution pH = b after the addition of 14.1 mL of NaOH solution pH = c after the addition of 22.2 mL of NaOH solution pH = d after the addition of 24.5 mL of NaOH solution pH = e after the addition of 28.1 mL of NaOH solution pH = f after the addition of 50.7 mL of NaOH solution pH = g after the addition of 51.8 mL of NaOH solution pH =

Explanation / Answer

a) before addition of NaOH

pH of weak acid = 1/2(pka-logC))

    = 1/2(4.74-log0.205)

   = 2.714

b) afteraddition of 14.1 mlof NaOH

No of mol of NaOH = 14.1/1000*0.172 = 0.00242 mol

No of mol of CH3COOH = 42.5/1000*0.205 = 0.0087 mol

pH = pka + log(salt/acid)

   = 4.74 + log(0.00242/(0.0087-0.00242))

   = 4.32

c)

afteraddition of 22.2 mlof NaOH

No of mol of NaOH = 22.2/1000*0.172 = 0.00382 mol

No of mol of CH3COOH = 42.5/1000*0.205 = 0.0087 mol

pH = pka + log(salt/acid)

   = 4.74 + log(0.00382/(0.0087-0.00382))

   = 4.63

d)

afteraddition of 24.5 mlof NaOH

No of mol of NaOH = 24.5/1000*0.172 = 0.004214 mol

No of mol of CH3COOH = 42.5/1000*0.205 = 0.0087 mol

pH = pka + log(salt/acid)

   = 4.74 + log(0.004214/(0.0087-0.004214))

   = 4.713

e)

afteraddition of 28.1 mlof NaOH

No of mol of NaOH = 28.1/1000*0.172 = 0.004833 mol

No of mol of CH3COOH = 42.5/1000*0.205 = 0.0087 mol

pH = pka + log(salt/acid)

   = 4.74 + log(0.004833/(0.0087-0.004833))

   = 4.84

f)

afteraddition of 50.7 mlof NaOH

No of mol of NaOH = 50.7/1000*0.172 = 0.00872 mol

No of mol of CH3COOH = 42.5/1000*0.205 = 0.0087 mol

concentration of salt = (0.0087/(50.7+42.5))*1000 = 0.093 M

pH =7+1/2(pka+logC)

   = 7+1/2(4.74+log0.093)

   = 8.85

g) concentration of excess NaOH = ((51.8 - 50.7)/102.5)*0.172

   = 0.0018 M

pH = 14-(-log(OH-))

    = 14-(-log0.0018)

    =11.25

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote