What the correct expression for the equilibrium constant (K_c) for the reaction
ID: 1014553 • Letter: W
Question
What the correct expression for the equilibrium constant (K_c) for the reaction between carbon and hydrogen to form methane shown here? C(s) + 2 H_2(*g) CH_4(g) a) K_c = [CH_4]/[H_2] b) K_c = [CH_4]/[C][H_2] c) K_c = [CH_4]/[C][H_2]^2 d) K_c = [CH_4]/[H_2]^2 The equilibrium constant for the reaction shown here is K_c = 1.0 times 10^3. A reaction mixture at equilibrium contains [A] = 1.0 times 10^-3 M. What is the concentration of B in the mixture? A(g) B(g) a) 1.0 times 10^-3 M b) 1.0 M c) 2.0 M d) 1.0 times 10^3 M Use the data below to find the equilibrium constant (K_c) for the reaction A(g) 2 B(g) + C(g). A(g) 2 X(g) + C(g) K_c = 1.55 B(g) X(g) K_c = 25.2 a) 984 b) 26.8 c) 6.10 times 10^-4 d) 2.44 times 10^-3 The reaction shown here has a K_p = 4.5 times 10^2 at 825 K. Find K_c for the reaction at this temperature. CH_4(g) + CO_2(g) 2 CO(g) + 2 H_2(g) a) 0.098 b) 2.1 times 10^6 c) 6.6 d) 4.5 times 10^-2 Consider the reaction between NO and CI_2 to form NOCI: 2 NO(g) + CI_2(g) 2 NOCI(g) A reaction mixture at a certain temperature initially contains only [NO] = 0.50 M and [CI_2] = 0.50 M. After the reaction comes to equilibrium, the concentration of NOCI is 0.30 M. Find the value of the equilibrium constant (K_c) at this temperature. a) 11 b) 4.3 c) 6.4 d) 0.22 For the reaction 2 A(g) B(g), the equilibrium constant is K_p = 0.76. A reaction mixture initially contains 2.0 atm of each gas (P_A = 2.0 atm and P_B = 2.0 atm). Which statement is true of the reaction mixture? a) The reaction mixture is at equilibrium. b) The reaction mixture will proceed toward products. c) The reaction mixture will proceed toward reactants. d) It is not possible to determine from the information given the future direction of the reaction mixture. Consider the reaction between iodine gas and chlorine gas to form iodine monochloride: I_2(g) + CI_2(g) 2 ICI(g) K_p = 81.9 (at 298 K) A reaction mixture at 298 K initially certains P_I2 = 0.25 atm and P_CI2 = 0.25 atm. What is the partial pressure of iodine monochloride when the reaction reaches equilibrium? a) 0.17 atm b) 0.64 atm c) 0.41 atm d) 2.3 atmExplanation / Answer
1)
C(s) + 2H2 ---> CH4
we know that
solids are not considered for the expression of Kc
so
Kc = [CH4] / [H2]^2
the answer is option d ) Kc = [CH4] / [H2]^2
2)
A ---> B
Kc = [B] / [A]
using given values
1 x 10^3 = [B] / 10-3
[B] = 1 M
so
the answer is b) 1.0 M
3)
A ---> 2 X + C
K1 = [X]^2 [C] / [A]
B ---> X
K2 = [X] / [B]
A ---> 2B + C
K3 = [B]^2 [C] / [A]
we can see that
K3 = K1 / ( K2)^2
using given values
K3 = 1.55 / ( 25.2)^2
K3 = 2.44 x 10-3
so
the answer is d) 2.44 x 10-3
4)
we know that
Kp = Kc (RT)^dn
here
dn = moles of gases in products - moles of gases in reactants
given
CH4 + C02 ---> 2 CO + 2H2
in this case
dn = 2 + 2 - 1 - 1
dn = 2
so
Kp = Kc (RT)^dn
4.5 x 10^2 = Kc ( 0.0821 x 825)^2
Kc = 0.098
so
the answer is a) 0.098
5)
2 NO + Cl2 --> 2 NOCl
using ICE table
initial conc of NO , Cl2 , NOCl are 0.5 , 0.5 , 0
change in conc of NO ,Cl2 , NOCl are -2x , -x , + 2x
equilibrium conc of NO , Cl2 , NOCl are 0.5-2x , 0.5-x , 2x
given
[NOCl]eq = 0.3
so
2x = 0.3
x = 0.15
now
[NO]eq = 0.5-2x = 0.5-0.3 = 0.2
[Cl2]eq = 0.5 -x = 0.5- 0.15 = 0.35
now
Kc = [NOCl]^2 / [NO]^2 [Cl2]
Kc = [0.3]^2 / [0.2]^2 [0.35]
Kc = 6.428
so
the answer is c) 6.4
6)
2A ---> B
the reaction quotient is given by
Q = [pB] / [pA]^2
initially
Q = [2]/ [2]^2
Q = 0.5
now
we know that
if Q < Kp , then the reaction mixture will proceed toowards the products
if Q = Kp , then the reaction mixture is at equilibrium
if Q > Kp , then the reaction mixture will proceed towards the reactants
in this vase
Q = 0.5 < Kp = 0.76
so
the answer is b) the reaction mixture will proceed towards the products
7)
I2 + Cl2 ---> 2 ICl
using ICE table
at equilibrium
pICl = 2x
pI2 = 0.25 - x
pCl2 = 0.25 - x
now
Kp = [pICl]^2 / [pI2] [pCl2]
81.9 = [2x]^2 / [0.25-x] [0.25-x]
81.9 = ([ 2x/ (0.25-x) ]^2
9.05 = 2x / (0.25-x)
2x = 9.05 (0.25-x)
x = 0.205
now
at equilibrium
pICl = 2x = 2 * 0.205 = 0.41 atm
so
the answer is C) 0.41 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.