Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A man heats a balloon in the oven. If the balloon initially has a volume of 2.0

ID: 1015200 • Letter: A

Question

A man heats a balloon in the oven. If the balloon initially has a volume of 2.0 L and a temperature of 293K, what will the final temperature of the balloon be after he heats it and has a final volume of 10.0L A sample of carbon dioxide occupies a volume of 2.50L liters at 300kPa pressure and a temperature 273K. What pressure would the gas exert if the volume was decreased to 1.00L at 308K? What is the relationship between pressure and temperature? At the same temperature and pressure, equal volumes of different gases contain the same number of molecules is ____________________ 175 kPa= ______atm 1atm =__________________kPa Choose which has the correct order of particle spacing, from smallest to biggest. Matter in the ____state has neither definite volume nor definite shape. Most gases behave ideally at ___________. Why does water transfer H+ ions to bases? Strong bases and strong acids react together to form What is the Bronsted base of H2PO4- + OH-àHPO42- + H2O? If the pH of a solution is 4.9, what is the pOH? ____________ are solutions that resist changes in pH when moderate amounts of acids or bases are added and contain ions or molecules that react with OH- or H+ when these ions are introduced into solution. The hydroxide and hydronium ion concentrations are multiplied together to get

Explanation / Answer

Charles law

initial                                                                     final

V1 = 2L                                                             V2 = 10L

T1 = 293K                                                         T2 =

                 V1/T1      =      V2/T2

                  T2          = V2T1/V1

                                =    10*293/2 = 1465 K

Initial                                                                         Final

V1   = 2.5L                                                                V2 = 1L

T1 = 273K                                                                T2 =308K

P1 = 300Kpa                                                              P2 =

                          P1V1/T1      =     P2V2/T2

                             P2           =   P1V1T2/T1V2

                                           =   300*2.5*308/273*1    = 846.15KPa

Pressure and temperature directly proportional

175Kpa = 1.72712atm

1atm      = 101.325KPa

matter has solid

STP conditions

Acid gives protons and base acept the proton .So proton transfer from acid to base.

H2PO4-             +               OH------->                      HPO42- + H2O

bronsted acid               bronsted base                  conjugate base                          conjugate acid

Bronsted base is OH-

PH = 4.9

POH   = 14-PH

          = 14-4.9 = 9.1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote