8. An equilibrium mixture contains 1.50 mol of nitrogen, 4.45 mol of hydrogen an
ID: 1015450 • Letter: 8
Question
8. An equilibrium mixture contains 1.50 mol of nitrogen, 4.45 mol of hydrogen and 7.05 mol of ammonia in a 5.00 L reaction vessel. Calculate Kc for the Haber-Bosh process. N2(g) + 3 H2(g) 2 NH3(g) 8. An equilibrium mixture contains 1.50 mol of nitrogen, 4.45 mol of hydrogen and 7.05 mol of ammonia in a 5.00 L reaction vessel. Calculate Kc for the Haber-Bosh process. N2(g) + 3 H2(g) 2 NH3(g) 8. An equilibrium mixture contains 1.50 mol of nitrogen, 4.45 mol of hydrogen and 7.05 mol of ammonia in a 5.00 L reaction vessel. Calculate Kc for the Haber-Bosh process. N2(g) + 3 H2(g) 2 NH3(g)Explanation / Answer
Kc = [NH3]^2/[N2][H2]^3
at equilibrium,
[N2] = 1.50 mol/5 L = 0.30 M
[H2] = 4.45 mol/5 L = 0.89 M
[NH3] = 7.05 mol/5 L = 1.41 M
So,
Kc = (1.41)^2/(0.30)(0.89)^3 = 9.40
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.