Clearly show the setups for your calculations. You wish to prepare 50.0 mL of 2.
ID: 1016249 • Letter: C
Question
Clearly show the setups for your calculations. You wish to prepare 50.0 mL of 2.30 times 10^-2 M solution of your drug. Describe how to prepare this solution from the pure drug and deionized water. Analytical balances and volumetric flasks are available to you. (Assume that your drug dissolves in water, at least to the extent necessary for this problem.) Use complete sentences in your description of the solution preparation process. Show any required calculations you would need to make. Calculate how many milligrams of the drug are contained in 2.0 mL of a 3.0 % (wt/vol) solution of your drug.Explanation / Answer
(1) We know that Molarity , M = Number of moles / volume of solution in L
So number of moles of C22H28N2O , n = Molarity x volume in L
= 2.30x10-2 M x 0.050L
= 1.15x10-3 mol
Molar mass of C22H28N2O = ( 22x12)+(28x1)+(2x14)+16 = 336 g/mol
We know that Number of moles , n = mass/molar mass
So mass of C22H28N2O , m = Number of moles x molar mass
= 1.15x10-3 mol x 336 (g/mol)
= 0.386 g
So exactly weigh 0.386 g of C22H28N2O by using analytical balance and transferred into a 50 mL volumetric flask & add deionized water & dissolve the solute finally mark upto the mark with deionized water.
(2) Given the volume of the solution is 2.0 mL
percentage of solution is 3.0%(wt/vol)
thatmeans 3.0 g of drug contained in 100 mL of solution
M g of drug contained in 2.0 mL of solution
M = (2.0x3.0)/100
= 0.06 g
= 60.0 mg of drug
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.