Will a precipitate form if you mixed 30.0 mL. of 0.011 M AgNO_3 with 50.0 mL of
ID: 1017206 • Letter: W
Question
Will a precipitate form if you mixed 30.0 mL. of 0.011 M AgNO_3 with 50.0 mL of 0.080M Na_2SO_4? the K_sp for Ag_2SO_4 is 1.5 times 10^-5. NO CREDIT GIVEN YOU DON'T SHOW YOUR WORK CLEARLY. In a solution of 0.85 M KOCI, which ion will a affect the pH? Write the chemical equilibrium for the reaction of this ion with water. Include physical states. is the equilibrium constant for the reaction K_a or K_b? Set up an ICE table and calculate the pH of this solution 0.85 M KOCI. SHOW YOUR WORK! remember there are constants on the front page. What is the concentration of HOCI in this solution?Explanation / Answer
20. Qsp for Ag2SO4 = [Ag+]^2[SO4^2-]
= (0.011 M x 30 ml/80 ml)(0.08 M x 50 ml/80 ml)
= 2.06 x 10^-4
As Qsp > Ksp, precipitate would form : Yes
21. a) KOCl the ion affecting pH is OCl-
b) OCl- + H2O <==> HOCl +H-
c) The equilibrium constant is Kb
d) ICE table
OCl- + H2O <==> HOCl + OH-
initial 0.85 - -
change -x +x +x
Eq 0.85-x x x
So,
Kb = 1 x 10^-14/3.5 x 10^-8 = x^2/0.85-x
x^2 + 2.86 x 10^-7x - 2.43 x 10^-7 = 0
x = [OH-] = 4.93 x 10^-4 M
pOH = -log[OH-] = 3.31
pH = 14 - pOH = 10.65
e) concentration of [HOCl] = 4.93 x 10^-4 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.