Is there any way someone could help me complete this page? Still not sure what t
ID: 1017254 • Letter: I
Question
Is there any way someone could help me complete this page? Still not sure what to do for B and C. Thanks for the help!
The combustion of glucose to CO2 and water is a major source of energy in aerobic organisms following equation may be useful: oretaninats a reaction favored mainly by a large negative enthalpy change. The CcH 1206 + 602 (g) 6C02 (g) +6H2O (1) Ho =-2816 kJ/mole AS = 181 J/mole a. At 37 C, what is the value of AGo? -2872.ll K1/rol In the overall reaction of aerobic metabolism of glucose, 38 moles of ATP are produced from ADP for every mole of glucose oxidized. Calculate the standard state free energy change for the overall reaction when glucose is coupled to the formation of ATP b. ATP + H2O ADP + Pi AG =-30.5 kJ/mole What is the overall efficiency of the process in terms of the percentage of the available free energy change captured in ATP? c.Explanation / Answer
a)
we know that
dGo = dHo - TdSo
given
dHo = -2816 x 1000 J/mol
dSo = 181 J/mol K
temperature (T) = 37 C = 37 + 273 = 310 K
so
dGo = ( -2816 x 1000) - ( 310 x 181)
dGo = -2872110
dGo = -2872.11 x 1000
dGo = -2872.11 kJ/mol
b)
consider the given reaction
ATP + H20 ---> ADP + Pi dGo = -30.5 kJ/mol
now write the reverse reaction
ADP + Pi ----> ATP + H20 dGo = 30.5 kJ/mole
now
we need 38 moles of ATP
so
total energy required = 38 x 30.5
total energy required = 1159 kJ /mol of glucose
now
dGo for oxidation of glucose = -2872.11 kJ/mol
so
dGo for overall reaction = -2872.11 + 1159
dGo for overall reaction = -1713.11
so
dGo for overall reaction is -1713.11 kJ/mol
c)
now
given that
efficiecny = energy of ATP`s x 100 / amount of energy availble
now
energy of those 38 ATP = 1159
energr availbe = 2872.11
so
efficeincy = 1159 x 100 / 2872.11
efficiency = 40.53
so
the efficiency is 40.53 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.