Acrylic acid (C3H4O2) (Figure 1) is used in the manufacture of paints and plasti
ID: 1017648 • Letter: A
Question
Acrylic acid (C3H4O2) (Figure 1) is used in the manufacture of paints and plastics. The pKa of acrylic acid is 4.25.
PA:
Calculate the pH in 0.110 M acrylic acid.
Express your answer using two decimal places.
B:
Calculate the concentration of H3O+ in 0.110 M acrylic acid.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
[H3O+] =
PC:Calculate the concentration C3H3O2 in 0.110 M acrylic acid.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
PD:Calculate the concentration of HC3H3O2 in 0.110 M acrylic acid.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
PE:Calculate the concentration of OH in 0.110 M acrylic acid.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
PF:Calculate the percent dissociation in 0.0540 M acrylic acid.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A. pKa of acrylic acid = 4.25
ka = 10^(-pka) = 10^-4.25 = 5.623*10^-5
acrylic acid is a weakacid
pH = 1/2(pka-logC)
c = concentration of acid = 0.11 M
= 1/2(4.25-log0.11)
= 2.6
B. [H3O+] = 10^-pH
= 10^-2.6 = 0.002512 M
C. C3H4O2 + H2O <====> C3H3O2^- + H3O+
[H3O+]= [C3H3O2^-] = 0.002512 M
D. [C3H4O2] = 0.11 - 0.002512 = 0.1075 M
e. [OH-] = 10^-14/[H3O+]
= 10^-14/(0.002512)
=3.98*10^-12 M
f. ka = cx^2
5.623*10^-5 = 0.11x^2
x = 0.0226 = degree of dissociation
percent dissociation = 0.0226*100 = 2.26%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.