1.Calculate the pH needed to start precipitation of tin (II) sulfide from a solu
ID: 1018235 • Letter: 1
Question
1.Calculate the pH needed to start precipitation of tin (II) sulfide from a solution containing 0.0049 M of the tin (II) ion. The sulfide ion is produced in a solution saturated with H2S via the following equilibrium: [H+]2 [S2] = 1.1 x 1022. (Ksp = 1.3 x 1023 for tin (II) sulfide)1.Calculate the pH needed to start precipitation of tin (II) sulfide from a solution containing 0.0049 M of the tin (II) ion. The sulfide ion is produced in a solution saturated with H2S via the following equilibrium: [H+]2 [S2] = 1.1 x 1022. (Ksp = 1.3 x 1023 for tin (II) sulfide)
1.Calculate the pH needed to start precipitation of tin (II) sulfide from a solution containing 0.0049 M of the tin (II) ion. The sulfide ion is produced in a solution saturated with H2S via the following equilibrium: [H+]2 [S2] = 1.1 x 1022. (Ksp = 1.3 x 1023 for tin (II) sulfide)
Explanation / Answer
SnS --------------------> Sn+2 + S^-2
Ksp = [Sn+2] [S^-2]
1.3 x 10^-23 = 0.049 x (S-2)
[S-2] = 2.65 x 10^-22 M
[H+]2 [S2] = 1.1 x 1022
[H+]^2 x 2.65 x 10^-22 = 1.1 x 1022
[H+] = 0.643 M
pH = -log [H+]
pH = -log(0.643)
pH = 0.19
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.