At a certain temperature, the Kp for the decompositon of H2S is 0.706 atm. Inita
ID: 1018631 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the Kp for the decompositon of H2S is 0.706 atm. Initally, only H2S is present at a pressure of 0.129 atm in a closed container. What is the total pressure in the container at equilibrium?
Question 8 of 15 Sapling Learning At a certain temperature, the K, for the decompositon of H2S is 0.706 atm Initally, only H2S is present at a pressure of 0.129 atm in a closed container. What is the total pressure in the container at equilibrium? Number atm Previous 0 Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
H2S ------> H2 + S
I 0.129 0 0
C -x +x +x
E 0.129-x +x +x
Kp = PH2 Ps/PH2S
0.706 = x*x/0.129-x
0.706 = x2 /0.129 x<<<<<0.129
x2 = 0.706*(0.129-x)
x = 0.111
PH2S = 0.129-x = 0.129-0.111 = 0.18atm
PH2 = x = 0.111atm
PS = x = 0.111atm
total pressure = PH2S + PH2 + PS
= 0.18+ 0.111 + 0.111 = 0.402atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.