PLEASE SHOW ALL FORMULAS AND DETAILED WORK. THANKS. Part A Calculate the vapor p
ID: 1019734 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ALL FORMULAS AND DETAILED WORK. THANKS.
Part A
Calculate the vapor pressure of water above a solution prepared by dissolving 28.0 g of glycerin (C3H8O3) in 145 g of water at 343 K. (The vapor pressure of water at 343 K is 233.7 torr.)
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the mass of ethylene glycol (C2H6O2) that must be added to 1.00 kg of ethanol (C2H5OH) to reduce its vapor pressure by 9.00 torr at 35C. The vapor pressure of pure ethanol at 35C is 1.00×102 torr.
SubmitMy AnswersGive Up
PH2O = torrExplanation / Answer
part A
from raoultrs law
Po - ps/Po = i*Xb
vapor pressure of water P0 = 233.7 torr
vapor pressure of solution P = ?
vanthoff factor = i = 1
xb = molefraction of solute = nb/(na+nb)
No of mol of water (na) = 145/18 = 8 mol
No of mol of glycerin (nb) = 28/92 = 0.304 mol
(233.7 - x)/233.7 = 1*(0.304/8.304)
x = vapor pressure of water in solution P = 225.14 torr
part B
from raoultrs law
Po - ps/Po = i*Xb
vapor pressure of ethanol P0 = 100 torr
DP = 9 torr
vanthoff factor = i = 1
xb = molefraction of solute = nb/(na+nb)
No of mol of ethanol (na) = 1000/46 = 21.74 mol
No of mol of ethylene glycol (nb) = ? mol
9/100 = 1*(x/(21.74+x))
x = No of mol of ethylene glycol (nb) = 2.15 mol
mass of ethylene glycol (mb) = 2.15*62 = 133.33 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.