For 520.0 mL of a buffer solution that is 0.135 M in HC2H3O2 and 0.120 M in NaC2
ID: 1020469 • Letter: F
Question
For 520.0 mL of a buffer solution that is 0.135 M in HC2H3O2 and 0.120 M in NaC2H3O2, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.020 molof HCl.
Express your answers using two decimal places separated by a comma.
pHinital, pHfinal=
Part B:
For 520.0 mL of a buffer solution that is 0.145 M in CH3CH2NH2 and 0.135 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.020 mol of HCl.
Express your answers using two decimal places separated by a comma.
pHinital, pHfinal=
Part B:
For 520.0 mL of a buffer solution that is 0.145 M in CH3CH2NH2 and 0.135 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.020 mol of HCl.
Express your answers using two decimal places separated by a comma.
pHinitial, pHfinal =Explanation / Answer
Q1.
a) Initial pH of Buffer
Since this is a buffer; consider using the Henderson Hasselbach equation, it helps to model buffers
pH = pKa + log([conjugate]/[acid])
the pKa value is the power funciton of the Ka; equilibrium constant for the acid. It is given as
pKa = -log(Ka)
Ka value for acetic acid (HC2H3O2) = 1.8*10^-5
pKa = -log(1.8*10^-5) = 4.75
[conjugate] = concentration of the conjugate, that is, the "acetate" ion or NaC2H3O2
[NaC2H3O2] = 0.12
[acid] = concentration of the acid, that is, acetic acid HC2H3O2
[HC2H3O2] = 0.135
then
substitute in the equation
pH = pKa + log([acetate]/[acid])
pH = 4.75 + log(0.135/0.120) = 4.8
the value is pretty near to that of the pKa, meaning it is in the buffer region, as expected.
b)
Calculate pH After adding 0.02 mol of HCl
the solution will get more acidic, so expect lower pH than previous one
calcualte [HCl] = mol/V
V = 520 mL = 0.52 L
[HCl] = 0.02 / 0.520 = 0.03846 M
then
after addition:
HCl --> H+ + Cl-
NaC2H3O2 + H+ --> HC2H3O2 + Na+
then, we are increasing C2H3O2 concentration; and lowering NaC2H3O2
this can be modeled as
[NaC2H3O2] = 0.12 - 0.03846 = 0.08154 M
[HC2H3O2] = 0.135 + 0.03846 = 0.17346 M
with these new concentrations, we may now substitute in the pH equation
remember that the acid has increased and the acetate has lowered its concentration
therefore
pH = pKa + log([acetate]/[acid])
pH = 4.75 + log(0.08154/0.17346) = 4.4221713
pH = 4.4221713
which is lower as the previous example, as expected
Q2
This is pretty similar to the previous example
but now we deal with a weak BASE. Or a Basic buffer
this can be modelled prety similar to the previous Acidic buffer
pOH = pKb + log([conjugate]/[base])
CH3CH2NH2 is ethylamine, fint its Kb or pKb value in datatables
Kb = 4.3*10^-4
calculate pKb as follows:
pKb = -log(kb) = -log(4.3*10^-4) = 3.366531
now...
pOH = pKb + log([conjugate]/[base])
identify the base; which is of course CH3CH2NH2
identify the conjugate... should be the ionic state of the ethylamine. that is CH3CH2NH3+ (which comes from CH3CH2NH3Cl)
then
initially:
pOH = 3.366531 + log(0.135/ 0.145)
pOH = 3.33549
we need pH so; from the equality
14 = pH + pOH
pH = 14-pOH = 14-3.33549
pH = 10.66451
b.
after addition of 0.02 mol of HCl
we will have a neutralization, since acid + base react to form water and salt
HCl -> H+ + Cl-
H+ + OH- = H2O
which comes from:
CH3CH2NH2 + H2O <--> CH3CH2NH3+ + OH-
CH3CH2NH3+ + OH- + H+ = CH3CH2NH3+ + H2O
note that CH3CH2NH3+ is the conjguate, so we are forming more conjguate, and we are getting rid of the base CH3CH2NH2
then
[HCl] = mol/V
[HCl] = 0.02/0.520 = 0.0384 M
then
[conjugate] being formed = 0.135 + 0.0384 = 0.1734
[base] remaining after reaciton = 0.145 - 0.0384 = 0.1066
as expected, the base concentration decreases. The conjguate increases
then
the pH must decrease, that is, become more acidic
then
pOH = 3.366531 + log(0.1734/0.1066 )= 3.577822
but we need pH so
pH = 14-pOH = 14-3.577822
pH = 10.422178; which is stil basic, but less basic that the previous example
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.