Using the data in your textbook, calculate the concentrations of the molecular a
ID: 1020822 • Letter: U
Question
Using the data in your textbook, calculate the concentrations of the molecular and ionic species and the pH in aqueous solution that has a formal composition of 0.2050 M KH2PO4 + 0.1000 M K2HPO4.
What is the pH of this solution?
6.89
What is the concentration of the molecular species H3PO4?
What is the concentration of K+ in molarity?
What is the concentration of OH?
What is the concentration of PO43 in molarity? (use Ka3=4.2x10-13)
What is [HPO42]?
What is [H2PO4]?
You are correct.Your receipt no. is 165-4189 Previous Tries
Explanation / Answer
PH = PKa + log[K2HPO4]/[KH2PO4]
Pka = 7.2
PH = 7.2 + log0.1/0.2050
= 7.2-0.3117 = 6.8883 >>>>> answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.