The reason there is a danger in exposure to high-energy radiation (e.g., ultravi
ID: 1020851 • Letter: T
Question
The reason there is a danger in exposure to high-energy radiation (e.g., ultraviolet and X rays) is that the radiation can rupture chemical bonds. In some cases, cancer can be caused by it. A carbon-carbon single bond has a bond energy of approximately 348 kJ/mole. What wavelength of light is required to provide sufficient energy to break the C—C bond? In which region of the electromagnetic spectrum is this wavelength located?
What wavelength of light is required to provide sufficient energy to break the C-C bond?
Explanation / Answer
energy required to break C-C bond = hc/l
with,
E = 348 kJ/mole
h = plack's constant
c = speed of light
l = wavelenght
So wavelength of light needed to break C-C bond,
wavelength (l) = 6.626 x 10^-34 x 3 x 10^8 x 6.023 x 10^23/348 x 1000 = 3.44 x 10^-7 m = 344 nm
The region is ultraviolet
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.