When two substances from a solution, the substances present in the lesser amount
ID: 1021997 • Letter: W
Question
When two substances from a solution, the substances present in the lesser amount is called the, and the substance present in the larger amount is the. What is the molarity of a solution prepared with 25 g Na Cl in 650 mL solution? If you were in the laboratory, how many mL of a 12.00 M NaOH stock solution would you need to prepare 780.0 mL of 0.200 M Na OH? How many L of a 1.5 M glucose solution will contain 3.0 moles? What is the concentration of a solution formed by diluting 125 ml of 12.0 M HCI solution to 850 ml?Explanation / Answer
1.
when two substances form a solution, the substance in the lesser amount is called the solute and the substance is the larger amount is the solvent
2.
mass of NaCl = 25g
molar mass of NaCl = 58.5 g/mol
number of moles of NaCl = mass/molar mass
= 25/58.5
=0.427 mol
volume =650 mL = 0.650 L
M = number of moles/volume
= 0.427/0.650
=0.66 M
Answer: 0.66 M
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.