Calculate the volume percent [(v/v)%] of solute in each of the following solutio
ID: 1022030 • Letter: C
Question
Calculate the volume percent [(v/v)%] of solute in each of the following solutions. 20.0 mL of Methyl Alcohol in enough water to make 475 mL of solution. % (v/v) = times 100 20 mL CH_3 DH/4MS solution times 100 = 4, 21053 4.00 mL of Bromine in enough Carbon Tetrachloride to make 87.0 mL of solution. 4 L/87 L times 100 = 4, 5977 Calculate the mass volume percent f(m/V)%) of MgCl_2 in each of the following solutions. 5.00 grams of solute in enough water to make 250. ML of solution. % (m/v) = 5.00 g/250 mL times 100 85.0 grams of solute in enough water to make 580. mL of solution. % (m/v) = 85 g/580 mL 100 = 14.455Explanation / Answer
The method of calculation is correct where as in 15.b., the answer is 4.597% and in 16.b., 14.655%
you should write the symbol of percentage in each answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.