Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

24. You have 10.3 moles of Nitric Acid (HNO3). How many moles of Oxygen atoms do

ID: 1022206 • Letter: 2

Question

24. You have 10.3 moles of Nitric Acid (HNO3). How many moles of Oxygen atoms do you have?

26. The reaction shown below shows that silver nitrate (AgNO3) reacts with sodium chloride to make silver chloride (AgCl) and sodium nitrate (NaNO3). How many grams of silver chloride will be produced from 107 g of silver nitrate when it is mixed with 100,000,000 grams of sodium chloride?

AgNO3 + NaCl AgCl + NaNO3

27. You have 12 grams of the compound shown below. How many moles do you have of this material?

30. You have an atom with 4 protons, 4 neutrons and 4 electrons. What is its atomic mass in units of amu?

Explanation / Answer

24) As per stoichiometery:

Sterp 1:

1 mole of HNO3 = 3 moles of O

therefore, 10.3 moles of HNO3 = 10.3 * 3 = 30.9 moles of O

Step 2:

1 mole of O = 6.023 * 10 ^ 23 atoms

30.9 moles of O = 30.9 * 6.023 * 10^23 = 1.86 * 10^21 atoms

26)

AgNO3 + NaCl ---------- AgCl + NaNO3

As per the above reaction: 1 mole of AgNO3 reacts with 1 mole of NaCl to produce 1 mole of AgCl

# moles of AgNO3 = 107/ 169.87 = 0.6298 moles

# moles of NaCl = 10^8/58.44= 1.711 * 10^6 moles

Therefore, the limiting reagent here is AgNO3

Hence, # moles of AgCl = 0.6298

Weight of AgCl produced = moles * mol wt of AgCl = 0.6298 * 143.32 = 90.26 g

27)

Image of the compound is not avaiable. Please reattach the file

30) Atomic mass = number of protons + number of neutrons = 4 + 4 = 8

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote