The daily production of carbon dioxide from an 880 MW coal-fired power plant is
ID: 1022869 • Letter: T
Question
The daily production of carbon dioxide from an 880 MW coal-fired power plant is estimated to be 31,000 tons. A proposal has been made to capture and sequester the CO2 at approximately 300 K and 140 atm. At these conditions, the specific volume of CO2 is estimated to be 0.012 m3 /kg. What volume (m3) of CO2 would be collected during a one-year period?
Felder, Richard M.; Rousseau, Ronald W.; Bullard, Lisa G. (2015-07-17). Elementary Principles of Chemical Processes, 4th Edition (Page 31). Wiley. Kindle Edition.
Explanation / Answer
Amount of CO2 released in one year = 31,000 tons / day x 365 days [1 year= 365 days]
= 11,315,000 tons
= 11,315,000 x 1000 kg [1 tonne = 1000 kg]
= 11,315,000,000 kg
Given, the specific volume (density) of CO2 after the specified treatment is 0.012 m3/ kg. It means that 1 kg of CO2 occupies a volume of 0.012 m3 after treatment.
Since,
1 kg CO2 occupies volume of 0.012 m3
Hence, 11,315,000,000 kg CO2 occupies volume of (0.012 x 11,315,000,000) m3
= 135780000 m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.