How would you make various concentrations of the following mixture given that th
ID: 1023446 • Letter: H
Question
How would you make various concentrations of the following mixture given that the volume of the flask is 25 mL. Water density is 0.997 g/mL. You are going to mix NaCl with water. To clarify, how would you make for example 0.1 M, 0.5 M, 1.0 M, 1.5 M? How much NaCl are you gonna use since you have given M and 25 mL?Show work please How would you make various concentrations of the following mixture given that the volume of the flask is 25 mL. Water density is 0.997 g/mL. You are going to mix NaCl with water. To clarify, how would you make for example 0.1 M, 0.5 M, 1.0 M, 1.5 M? How much NaCl are you gonna use since you have given M and 25 mL?
Show work please
Show work please
Explanation / Answer
First we have to make 1.5 M NaCl solution. for that we have to calculate the mass of NaCl required
moles of NaCl = 1.5 mol / 1.0L
therefore
in 25 ml = 1.5 mol x 0.025 L
= 0.0375 mol
therefore
mass of NaCl requrid = 0.0375 mol x 58.44 g/mol
= 2.1915 g
therefore
for 1.5 M NaCl solution for 25 ml , there is requirement of 2.1915 g NaCl.
from this solution using molarity formula we can dilute this solution and can get the other solution
M1V1 = M2V2
for 1.0 M
V1 = 1.0 M x 25.0 ml ) / 1.5 M
= 16.67 ml of 1.5 M NaCl
the same procedure used to get the other left solution.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.