Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have an aqueous solution of protein at a concentration of 15 mg protein/mL.

ID: 1023606 • Letter: Y

Question

You have an aqueous solution of protein at a concentration of 15 mg protein/mL. You are asked to prepare 5 mL of a 1 mg protein/mL solution. Describe the actions, step-by-step (showing all calculations) that you would take in the laboratory to prepare the solution. Using the same aqueous solution of protein at a concentration of 15 mg protein/mL, you are now asked to prepared 5mL of a 1.0 mg protein/mL solution in a buffer with a final concentration of 0.02 M. You have a 0.1 M stock buffer solution available for the preparation. Describe your actions, step by step, showing all calculations.

Explanation / Answer

C1 (stock solution) = 15 mg/ml

C2 (final solution) = 1 mg/ml

V2 (final volume) = 5 ml

V1 (stock solution) = ?

V1 = 5 x 1 / 15

=0.33

Therefore, take 0.33 ml of the 15 mg/ml glucose solution and add it to (5 – 0.33 = 4.6 ml) of water to make 5 ml (final volume) of a 1 mg/ml (final concentration) solution.

2.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote