Aqueous hydrochloric acid will react with solid sodium hydroxide to produce aque
ID: 1023715 • Letter: A
Question
Aqueous hydrochloric acid will react with solid sodium hydroxide to produce aqueous sodium chloride and liquid water. Supposed 23.3 g of hydrochloric acid is mixed with 10.0 g of sodium hydroxide. Calculate the maximum mass of water that could be produced by this reaction. Aqueous hydrochloric acid will react with solid sodium hydroxide to produce aqueous sodium chloride and liquid water. Supposed 23.3 g of hydrochloric acid is mixed with 10.0 g of sodium hydroxide. Calculate the maximum mass of water that could be produced by this reaction.Explanation / Answer
the reaction for it is
HCl + NaOH ----------> NaCl + H2O
mass 23.3 g 10.0 g
moles 23.3g / 36.5 g/mol 10.0g / 40.0 g/mol
= 0.638 mol = 0.25 mol
therefore NaOH is the limiting reagent.
and
moles of H2O produced = 0.25 mol
and
maxium mass of H2O produced= 0.25 mol x 18.0 g/mol
= 4.5 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.