QUESTION 5 8 MARKS a) How many grams of BaCl2.2H2O (MW = 244.27 g/mol) you need
ID: 1023892 • Letter: Q
Question
QUESTION 5 8 MARKS
a) How many grams of BaCl2.2H2O (MW = 244.27 g/mol) you need to prepare 250
mL of 0.15 M chloride ion solution?
2 marks
b) It was established that this reagent was contaminated by CaCl2 (MW = 181.82
g). The content of calcium in the solid sample was found to be 4750 ppm (w/w).
What was the percentage decrease in the molar Barium ion concentration
caused by this contamination?
6 marks
hi chemists I recieved this question after my practical today to work on at home can someone please help me
Explanation / Answer
How many grams of BaCl2.2H2O (MW = 244.27 g/mol) you need to prepare 250
mL of 0.15 M chloride ion solution?
M = n solute / V solution L
M = (mass / molar mass) / V solution L
MV = mass / molar mass
MV(molar) = mass
plugging values
for the mass.
MV(molar) = mass
(0.15 M)(0.25 L)(244.27 g/mol) = mass
9.16 g = mass ------Answer)
=======================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.