The integrated rate laws for zero-, first-, and second-order reaction may be arr
ID: 1024734 • Letter: T
Question
The integrated rate laws for zero-, first-, and second-order reaction may be arranged such that they resemble the equation for a straight line, y = mx + b. Part A The reactant concentration in a zero-order reaction was 0.100 M after 145 s and 1.50 times 10^-2 M after 330 s. What is the rate constant for this reaction? Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units, as necessary, explicitly either with a multiplication dot or a dash. Part B What was the initial reactant concentration for the reaction described in Part A? Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units, as necessary, explicitly either with a multiplication dot or a dash. Part C The reactant concentration in a first-order reaction was 8.00 times 10^-2 M after 30.0 s and 7.70 times 10^-3 M after 65.0 s. What is the rate constant for this reaction? Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units, as necessary, explicitly either with a multiplication dot or a dash. Part D The reactant concentration in a second-order reaction was 0.690 M after 225 s and 1.30 times 10^-2 M after 895 s. What is the rate constant for this reaction? Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units, as necessary, explicitly either with a multiplication dot or a dash.Explanation / Answer
Part A :
For a zero order reaction Rate constant , k = ([R]'-[R]) / (t - t')
Where
[R] = concentration at time t = 0.100 M
[R]' = concentration at time t' = 1.50x10-2 M
t = initial time = 145 s
t' = final time = 300 s
Plug the values we get k = ([R]'-[R]) / (t - t')
= ((1.50x10-2 ) - 0.100 ) / (145-300)
= 5.48x10-4 Ms-1
Part B :
For a zero order reaction initial concentration , [R]o = [R] + kt
= 0.100 M + (5.48x10-4 Ms-1 x 145s)
= 0.179 M
Part C :
For a first order reaction rate constant , k = [1/(t2 - t1 )] ln ([R]1/ [R]2)
Where
[R]1 = concentration at time t1 = 8.00x10-2 M
[R]2 = concentration at time t2 = 7.70x10-3 M
t1 = initial time = 30.0 s
t2 = final time = 65.0 s
Plug the values we get k = [1/(65.0-30.0)] ln ((8.00x10-2 )/(7.70x10-3 ))
= 0.670 s-1
Part D :
For a second order reaction,
[(1/[R]2) - (1/[R]1) = k (t2-t1)
Where
[R]1 = concentration at time t1 = 0.690 M
[R]2 = concentration at time t2 = 1.30x10-2 M
t1 = initial time = 225 s
t2 = final time = 896 s
Plug the values we get
[(1/[R]2) - (1/[R]1) = k (t2-t1)
k = 0.112 M-1 s-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.