Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

amplifireG Secure https://kf1.amplifire.com amp/#s/learn-app hf/assignment 6KAYM

ID: 1025236 • Letter: A

Question



amplifireG Secure https://kf1.amplifire.com amp/#s/learn-app hf/assignment 6KAYMY2FV QUESTION ANSWER 1.8 mol Several properties of gases can be experimentally measured: temperature, pressure. volume, and the amount of the gas (i.e., the number of moles). The ideal gas law states that the relationship between these properties, or variables, in a mathematical formula 0.30 mol 4.7 mol The ideal gas law is PV nRT P is the pressure in atmospheres (atm), V is the volume in liters (L.) n is the number of moles. R is the gas constant (0.0821 L-atm/(mol-K) and T is the temperature in Kelvins (K) 0.56 mol I DON'T KNOWYET Using the ideal gas law, determine the amount of gas in moies. of 8.32 I sample of hydrogen gas, under a temperaturs of 310 K and i pressure of 1.7 atm App St

Explanation / Answer

Given data ---->

volume of hydrogen gas(V) = 8.32 L

temperature of gas (T) = 310 K

pressure of gas (P) = 1.7 atm

according to Ideal gas equation we know that ,

PV = nRT where R = gas constant = 0.08206 (L.atm/mol.K)

put all above given values

(1.7atm)(8.32 L) = n (0.08206 L.atm/mol.K)(310K)

n = (1.7*8.32)mol/(0.08206*310)

n = 0.56 moles..........ANSWER

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote