Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

See Periodic lable See Hint An insulated container is used to hold 464 g of wate

ID: 1026531 • Letter: S

Question

See Periodic lable See Hint An insulated container is used to hold 464 g of water at 16.4 oC. A sample of copper weighing 7.20 g is placed in a dry test tube and heated for 30 minutes in a boiling water bath at 100.0. The heated test tube is carefully removed from the water bath with laboratory tongs and inclined so that the copper slides into the water in the insulated container. Given that the specific heat of solid copper is 0.385 J(g C), calculate the maximum temperature of the water in the insulated container after the copper metal is added.

Explanation / Answer

Heat lost by copper = mass of copper * Specific heat * {Temp (final) - temp (initial)}

= - {7.20 g x 0.385 j/g.C x ( Tf -100)} As the temperature of copper will be same as temperature of boilig water . The negative symbol showing loss of heat.

= - 2.772 (Tf -100)

Heat gained by water = mass of water * Specific heat * {Temp (final) - temp (initial)}

= 46.4 g x 4.186 j/g.c x ( Tf -16.4) = 194.23 (Tf -16.4)

Tf in both cases would be the same, as the hot Cu metal and water would have reached equilibrium through heat transfer

Heat lost by copper = heat gained by water

- 2.772 (Tf -100) = 194.23 (Tf -16.4)

-2.772 Tf + 277.2  = 194.23 Tf - 3185.372

197 Tf = 3462.6, Tf = 3462.6/197 = 17.58

The max temperature that water would rise to is 17.58 deg c.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote