A scientist measures the standard enthalpy change for the following reaction to
ID: 1026832 • Letter: A
Question
A scientist measures the standard enthalpy change for the following reaction to be 4.6 kJ :
Fe(s) + 2 HCl(aq)---> FeCl2(s) + H2(g)
Based on this value and the standard enthalpies of formation for the other substances, the standard enthalpy of formation of HCl(aq) is ___ kJ/mol.
A scientist measures the standard enthalpy change for the following reaction to be -761.0 kJ :
2NO(g) + 2 H2---> (g)N2(g) + 2 H2O(l)
Based on this value and the standard enthalpies of formation for the other substances, the standard enthalpy of formation of NO(g) is __ kJ/mol.
Explanation / Answer
1) For the given reaction,
Fe(s) + 2HCl(aq) --> FeCl2(s) + H2(g)
enthalpies for H2(g) and Fe(s) is zero
So reaction enthalpy becomes,
dHo(rxn)(kJ) = dHo(FeCl2(s)) - 2 x dHo(HCl(aq))
4.6 kJ = -341.79 - 2 x dHo(HCl(aq))
dHo(HCl(aq)) = -173.2 kJ/mol
2) for the given reaction,
2NO(g) + 2H2(g) --> N2(g) + 2H2O(l)
dHo(rxn) = -761 kJ
dHo for N2 and H2 are zero
dHo(rxn) = 2 x dHo(H2O(l)) - 2 x dHo(NO(g))
-761 = (2 x -241.82) - 2 x dHo(NO(g))
dHo(NO(g)) = 138.68 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.