Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

calculate the pH for each of the following cases in the titration of 50.0 mL of

ID: 1027248 • Letter: C

Question

calculate the pH for each of the following cases in the titration of 50.0 mL of 0.170 M HClO (aq) with 0.170 M KOH (aq). The ionization constant for HClO can be found here (4.0*10^-8)

General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Leaming Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 50.0 mL of 0.170 M HCIo(aq) with 0.170 M KOH(aq). The ionization constant for HCIO can be found here. Number (a) before addition of any KOH Number (b) after addition of 25.0 mL of KOH Number (c) after addition of 30.0 mL of KOH Number (d) after addition of 50.0 mL of KOH Number (e) after addition of 60.0 mL of KOH

Explanation / Answer

pKa = -logKa = = -log(4.0 x10^ -8.) = 7.4

millimoles of HClO= 50 x 0.170= 8.5

a) 0 ml KOH added

pH = 1/2 (pKa- log C)

   = 1/2 (7.4 -log (0.170) ) = 4.08

pH= 4.08

(b) after addition of 25.0 mL of KOH

it is first equivalece point here pH = pKa

pH = 7.4

(c) after addition of 30.0 mL of KOH

millimoles of KOH = 30 x 0.170 = 5.1

HClO + KOH ------------------------------> KClO + H2O

8.5       5.1    0               0 -----------------------initial

3.4 0                                           5.1              5.1 -------------------equilibirum

in the solution acid and salt remained so it can form buffer

For acidic buffer

Henderson-Hasselbalch equation

pH = pKa + log[salt/acid]

    = 7.4 + log (5.1 /3.4)

    = 7.58

pH = 7.58

(d) after addition of 50.0 mL of KOH

millimoles of KOH = 0.170 x 50 = 8.7

HClO + KOH ------------------------------> KClO + H2O

8.5        8.5    0               0 -----------------------initial

0          0      8.5    8.5----------------equilibirum

in the solution salt remained so we have to use salt hydrolysis.

it is the salt of strong base and weak acid so pH should be more than 7

[salt] = salt millimoles /total volume in ml

           = 8.5 /(50+50)

           = 0.085 M

pH = 7 + 1/2[Pka + logC]

   = 7 + 1/2 [7.4 + log (0.085)]

    = 10.16

pH = 10.16

e) after addition of 60.0 mL of KOH

pH = 12.19

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote