2. (3 points) The following laboratory data were collected to establish an equil
ID: 1028911 • Letter: 2
Question
2. (3 points) The following laboratory data were collected to establish an equilibrium isotherm for an SOC (synthetic organic compound) and a sample of PAC (powered activated carbon). The isotherm bottles contained 200 ml of water and the initial SOC concentration was 9.2 mg/L Mass of PAC (mg) 0 5 1025 50 100150 200 Equilibrium SOC 9.2 7.36 6.86 3.86 1.13 0.22 0.18 0.11 concentration (ma/L) 1) Find the Ereundlich coefficients for the isotherm. Plot the Ereuodlich model and the 2) Find the PAC dosage (g/L) that would give anequilibium SOC concertatioo of 0.25 3) If this PAC costs $0.7/kg, estimate the annual cost for treating water with a lowrate data on the same set of axes to assess the fit of the calculated model. mg/L. of 1000 L/min (or 0.38 x 106 gallon/day) at this dosage. (Please check Example 11.19 on Page 474 and class examples. To stabilize the results, please use this form of Freundlich equation: q = KrCen. Please note that Ce is the equilibrium concentration of adsorbate not the initial concentration).Explanation / Answer
1. For freudlich isotherm
q =x/m = KF (Ce)1/n where q = x mass of adsorbate adsorbed on m mass of adsorbent
Ce = equllibrium concentration of adsorbate
KF and n are freudlich coefficients
Volume of total solution is 200 ml. Hence by multiplying this volume with each concentration value (in mg/ml)of SOC, we will get mass of SOC(adsorbate) correspond to each concentration.
x/m
undefined
0.2944
0.1372
0.031
0.00452
0.00044
0.00024
0.00011
Ce (mg/L)
9.2
7.36
6.86
3.86
1.13
0.22
0.18
0.11
Now log(x/m) = logKF + 1/n logCe
So putting two sets of value for (x/m,Ce) [e.g. (0.2944,7.36) and (0.1372,6.86)] in the above equation, we will get the values for freudlich coefficients
n = 0.0934
KF = 0.1212
2. log(x/m) = logKF + 1/n logCe
This equation will give a straight line when graph is drawn between x/m vs Ce. So a linear fitted graph is drawn using the given values. Afterthat extrapolating the graph, we can obtain the x/m valuecorrespond to 0.25 mg/L of SOC
log(x/m)
undefined
-0.53
-0.86
-1.51
-2.34
-3.36
-3.62
-3.96
Ce(mg/L)
9.2
7.36
6.86
3.86
1.13
0.22
0.18
0.11
Now from graph, log(x/m) correspond to Ce = 0.25 mg/L is -3.37. So x/m = 0.00043
Hence m = 0.05/0.00043 = 116.3 mg
So concentration of PAC (0.1163 × 1000)/200 = 0.5815 g/L
3. Total amount of water treated annually is 1387 × 105 gallon.
1 gallon = 3.785 L
So PAC needed annually is 305275579.3 g = 305275.5793 kg
Cost = $ 213692.9055
x/m
undefined
0.2944
0.1372
0.031
0.00452
0.00044
0.00024
0.00011
Ce (mg/L)
9.2
7.36
6.86
3.86
1.13
0.22
0.18
0.11
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.